Nebesa jsou poctivá a spravedlivá

„Dobré je odměněno dobrým a zlé se setká s odplatou.“ - Když je tento princip zmíněn lidem v pevninské Číně, někteří reagují rozhořčeně s myšlenkou, že zmiňovat tento princip je podobné, jako jim nadávat nebo je proklínat. Je tomu opravdu tak?

Princip, že dobré je odměněno dobrým a zlo se setká s odplatou, je základní vírou v mnoha školách filosofie a náboženství. Buddhismus předkládá reinkarnaci a zákon příčin a následku. Učí, že dobré skutky jsou odměněny, zatímco ty špatné vedou k odplatě. Princip příčiny a následku v buddhismu učí lidi, aby byli laskaví pro získání dobrých odměn a vyhýbali se konání špatných věcí, které přináší neštěstí. Tento princip rozhodně není prokletím, jak připadá policistům v komunistické Číně.

Princip je logický také z perspektivy moderní vědy, kde je podrobeno mnoho principů zákonu příčiny a následku. I tyto příklady tomuto principu nahrávají: Zasazení stromu poskytne později stín. Když je ukradeno víko od kanalizace, mohou pak kolemjdoucí spadnout do otvoru.

To je ukázka toho, co můžeme pozorovat a pochopit o kauzálním vztahu v našem čase a prostoru. Nicméně zákon příčiny a následku, jak je vykládán v buddhismu, jde za náš čas a prostor a rozpíná se do mnohem většího času a prostoru, který je pro mnohé lidi těžké pochopit.

K tomuto závěru došli starověcí lidé z toho, co se naučili z historie: Co vydáš, se ti vrátí desetinásobně. Ať už tomu někdo věří, nebo ne, vědomě či nevědomě, tento nebeský princip kontroluje vše. Bible mluví o tom, že „sklízíme, co jsme zaseli“. Zdá se, že tento princip je téměř univerzální ve všech rozdílných kulturách.

Následující příběh se odehrál v nedávné době.

Před několika lety byla paní Wang pronásledována autoritami čínského komunistického režimu (ČKS) prostě kvůli praktikování Falun Gongu a téměř byla zavřena do vězení. Zhang, nepraktikující, znal paní Wang a cítil, že měla dobrou povahu. A tak když se dozvěděl, že dobrý přítel předsedy okresního soudu chtěl zavřít paní Wang do vězení, sdělil předsedovi dvoru: „Ona (Wang) je opravdu laskavý člověk. Proč se obtěžovat tím, že ji zavřete? Nechte ji jít.“

Když předseda soudu viděl, že byl Zhang velmi upřímný a to, co řekl, mínil doopravdy, a také díky tomu, že byl jeho dobrým přítelem, uposlechl jeho radu a paní Wang propustil.  Nikdy se nedověděla, že se Zhang za ni přimluvil, a on výsledku svého doporučení nedával příliš pozornosti. A tak se na záležitost brzy zapomnělo.

Po čase měla Zhangova žena chatrné zdraví a byla těžce nemocná. Doktoři pro ni již více nemohli udělat a Zhangovi doporučili, aby připravil její pohřeb. Když viděl, že jeho žena tu již o moc déle nezůstane, Zhang navrhl, aby udělali společné foto na památku.

Oba si k sobě sedli a fotoaparát bleskl, ale fotografie nebyla příliš dobré kvality a zdálo se, že se cosi ukazuje v prázdném místě mezi jejich hlavami. Nemohli však přijít na to, co to je. Udělali jiný obrázek, který ale vyšel stejně jako ten první. Zklamaní od nápadu upustili. K jejich překvapení se poté Zhangova žena cítila o mnoho lépe a úplně se zotavila. Doktoři její uzdravení nedokázali vysvětlit, ale nikdo se o to nestaral, neboť byla přece jen vyléčena.

Lü, Zhangův známý, cestoval do jeho domoviny na návštěvu a zeptal se ho na jeho ženu. Byl docela překvapen, když se dozvěděl, že je naživu a má se dobře. Lü byl za ně samé velmi rád, neboť bylo vzácné, aby těžce nemocný člověk přežil. Během jejich konverzace Zhang zmínil, co se stalo, když se snažili pořídit společné foto. Lü se na fotografii podíval blíže a byl ohromen, když rozpoznal, že objekt mezi jejich hlavami byla ve skutečnosti velká bílá květina lotusu!

Začali mluvit o pronásledování Falun Gongu a Zhang si vzpomněl, jak se jednou přimluvil za paní Wang. Lü teď rozuměl důvodu pro vyléčení jeho ženy. Řekl Zhangovi vzrušeně: „Byl jsi odměněn dobrem! Je velmi ctnostnou věcí chránit praktikující Falun Gongu.“ Jakmile slyšel jeho vysvětlení, spojil si Zhang věci dohromady a věřil, že tento dobrý skutek opravdu mohl zachránit život jeho ženy.

Když lidé slyší: „Dobrá myšlenka vůči Dafa povede k nebeským požehnáním radosti a bezpečí“, nemusí tomu věřit. Nedokáží si uvědomit, že je to ve skutečnosti vyjádření nebeského principu, dokládaného celé věky, o kterém se mluvilo v mnoha náboženstvích.

Tento příběh se mě docela dotkl. Zhang o Falun Gongu v ten čas mnoho nevěděl a také nevěděl, že když pomůže Falun Gongu, bude odměněn. Přimluvil se za paní Wang na základě pocitu morální povinnosti a dobrého dojmu, který v něm vyvolávala. Nicméně nebesa ho stejně tak odměnila dobrem. Nebesa jsou vskutku spravedlivá i správná!

Nebesa dodržují poctivost a spravedlnost, ať už tomu lidé věří, nebo ne; odměny a trest budou náležitě doručeny, ať už tomu lidé věří, nebo ne. Ti, kteří nevěří v zákon příčin a následku, by si měli položit pár otázek, když se setkají s nezdarem a strastí, proč se věci staly tak, jak se staly.

Policie, která se zabývá pronásledováním Falun Gongu, by se měla zeptat sama sebe:
„Proč zemřelo tolik členů úřadu 610? Proč ti, kteří znásilnili praktikující Falun Gongu, dostali rakovinu? Proč se tyto špatné věci stávají nám a nikomu jinému? Co může každý očekávat poté, co provedl takto špatné věci?“

Autorovi se zdá, že nebesa jsou vskutku poctivá a spravedlivá; a božské bytosti jsou milé a milosrdné. Malé špatné skutky mohou mít za následek drobné nepříjemnosti, varující lidi, že by měli napravit své chyby. Několik špatných skutků může vést k silné odplatě, ukazující, že jeden musí zaplatit za to, že provedl nesprávné věci. Když se lidé dopustili ještě větších zločinů, může se jim dostat ještě většího trestu, možná mohou ztratit i své životy. A tak je docela důležité být si vědom principu příčiny a následku v našich každodenních životech.

Článek v čínštině