Letní petiční akce na Slovensku

Image
Pán Liou v Bratislave.

Jako každý rok v létě připravili praktikující Falun Gongu řadu petičních akcí, které mají pomoci co nejrychleji ukončit pronásledování totalitním režimem v Číně, které pokračuje již 11. rok vůči lidem, kteří tam praktikují toto původní qigongové cvičení.

Začátek týdne patřil Bratislavě, kterou navštívil disident z Číny, pan Chung-čchang Liou, jemuž se po pěti letech věznění podařilo vycestovat z Číny a dostal se do Holandska. Nyní přijel podat osobní svědectví o rozsahu a způsobech pronásledování, které spustila mašinérie čínského režimu v roce 1999 proti svým nevinným lidem a jehož obětí sa stal i pan Liou. V pondělí se pan Liou setkal se třemi politickými představiteli Slovenska, konkrétně s poslanci Františkem Šebejem a Ondrejem Dostálem a s podpředsedou vlády pro lidská práva a menšiny Rudolfem Chmelem. Setkání dopadla úspěšně a poslanci Šebej a Dostál vyjádřili podporu lidem, kteří jsou v Číně pronasledovaní za svoje přesvědčení. Zavázali se, že budou problematiku lidských práv v Číně nadále sledovat.

Image
Petičná akcia v Nitre
Image
Piešťany
Image
Ružomberok
Image
Liptovský Mikuláš

Další den pokračovala petiční akce v Nitře, kde na pěší zóně mnoho lidí přidalo své podpisy na petici. Lidé, praktikující jiné různé náboženské systémy, se stali velmi otevřenými a projevili soucit, když pochopili skutečnosti, které se už 11 let dějí v Číně, a podpořili petici na ukončení pronásledování.

Dalšími městy byly Piešťany, Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Mnoho lidí se zastavilo u bannerů a dalších materiálů, které objasňují skutečnosti o celonárodní tragédii v Číně. Někteří lidé nebo malé děti se hned chtěli naučit cvičení a někteří si na místě zakoupili knihu o praxi Falun Gong.

V Piešťanech sa na akci pozastavili mnozí cizinci, protože je to vyhlášené lázeňské město. V Ružomberku, jako už tradičně, byli kolemjdoucí velmi přátelští a otevření a na petici tu přibylo několik stovek podpisů.

"Jsem rád, že jsem se dověděl tyto skutečnosti, děkuji vám, že jste mi to vysvětlili," poděkoval starší pán poté, co podepsal petici.

"To je hrozné, co se děje," odsoudily pronásledování dvě ženy, které prodávaly časopis pro bezdomovce.

A někteří jedinci nepotřebovali mnoho slov, petici podepsali bez váhání a spěchali dál.